Půst ano či ne?

Úvodní přivítání a čtení:

To jsem vám pověděl, aby moje radost byla ve vás a vaše radost, aby byla plná. 

Jan 15,11.









Čtení ke kázání:

14Říkáte: „Sloužit Bohu je k ničemu! Co z toho máme, plnit jeho úkoly a chodit před Hospodinem zástupů jako truchlící?

Malachjáš 3,14

To že je půst, který se líbí mně?

Den, kdy má člověk hladovět?

Kdy má jak rákos hlavu naklánět

a stlát si pytlem a popelem?

Jak můžeš tohle nazývat postem,

dnem, který má Hospodin v oblibě?

6Není snad toto půst, který se líbí mě –

uvolnit ty, kdo jsou v krutých okovech,

rozvázat ty, kdo vězí v provazech,

propustit utlačované jako svobodné,

takže každé jho zlomíte?

Izajáš 58,5-6

17Když se postíš, raději si pomaž hlavu olejem a umyj si tvář, 18aby tvůj půst nebyl zjevný lidem, ale tvému Otci, který je vskrytu. A tvůj Otec, který vidí vskrytu, tě odmění.“

Mt 6,17-18

33Tehdy mu řekli: „Janovi učedníci se často postí a modlí, stejně jako učedníci farizeů, ale tvoji jedí a pijí.“

34Odpověděl jim: „Můžete snad nutit ženichovy přátele k půstu, dokud je ženich ještě s nimi? 35Přijdou dny, kdy jim bude ženich vzat, a tehdy, v těch dnech, se budou postit.“

Lk 5,33-35

Kázání

1Tehdy byl Ježíš veden Duchem na poušť, aby tam byl pokoušen od ďábla. 2Postil se čtyřicet dní a čtyřicet nocí, až nakonec vyhladověl. 3Vtom k němu přistoupil Pokušitel a řekl mu:

Je období půstu. Mnozí z nás v tomto i jiných obdobích půst drží. Někdo častěji, někdo třeba vůbec. Co je správně? Máme vůbec půst držet? Má to smysl? Je k tomu ještě vůbec důvod? Je to biblické? A co o tom říká Bůh v Písmu?

Pojďme se na to podívat.

Máme půst držet nebo je to zbytečné a přežitek?

Někdo řekne, že držet půst je přežitek a nemá v dnešní době již opodstatnění. Jsou i takoví, kteří naopak tvrdí, že půst je třeba držet pravidelně. Kdo má pravdu?

Osobně jsem toho názoru, že držet půst je dobré a někdy i důležité i v dnešní době. Samotnému se mi to x krát prokázalo jako správné, důležité a potřebné pro rozlyšení jak se rozhodnout. Neznamená to však a netroufl bych si tvrdit, že je to všemocný nástroj. Nebo jediný skrze který Bůh dá odpověď či rozpoznání jak se rozhodovat či jednat. Jsem tohoto přesvědčení z důvodu, že půst držel sám Pán Ježíš a ne jen těch 40 dní na počátku po křtu. I později zmiňuje v rozhovoru s farizei, že učedníci po Jeho odchodu k Otci, budou držet půst. A již během své služby ukázal učedníkům že půst ve spojení s modlitbou zmůže mnohé. Např. Vyhnat démona, uzdravit duši i tělo. A jelikož ještě stále je čas, kdy Boží království roste a chystá se na slavný příchod svého ženicha Pána Ježíše, je správné se postit.

Na co si dát pozor a na co být připraveni?

Není toho málo, ale není toho ani hodně. Pozor je třeba si dát, zda si tím opravdu nechceme na Bohu vynutit rozhodnutí, které se bude líbit nám. Taky zda to děláme opravdu s touhou přiblížit se k Bohu a hledat Jeho vůli. Dále zda to opravdu je nutné a potřebné. Zda se tím jen nechceme snažit zviditelnit a vypadat před druhými dobře. Buďme rovněž připraveni na to, co se stalo i Pánu Ježíši. Ten zlý nemá radost z ničeho čím boží lid dělá nebo se snaží dělat radost a více Ho poznávat. Podobně jako Pánu Ježíši, tak tím spíše i nám, se může snažit myšlenkami, hlasem, snem promlouvat a vemlouvat a zmást nás. Učme se rozlišovat hlas Boží a hlas zlého. A pokud by se nás nesnažil zmást nebo se mu to nedařilo, může na nás naopak zaútočit na naše pocity, může způsobit, že se budeme cítit slabí, může se stát, že budeme mít myšlenky typu, raději toho nechám nebo mi bude ještě hůře. A tyto útoky zlého nepřijdou hned, ale můžou. Většinou je to však tak druhý až třetí den, kdy si naše tělo začne říkat o stravu, kterou do té doby dostávalo pravidelně a najednou mu chybí. Ani k Pánu Ježíši nepřistoupil hned, ale až po 40 dnech kdy nejen nejedl, ale ani nepil. Zkuste si to nepít aspoň 1-2 dny. Já si to vyzkoušel a je to náročné. A to bylo počasí normální, žádné vedra. Ale poušť kde byl Pán Ježíš jsou zcela jiné podmínky. Přes den horka, v noci chladno a místy může údajně být i jen těsně nad nulou. Možná máte i vy sami nějaké zkušenosti s půstem. Kdo ano a zejména s vícedenním, jistě mi to co říkám můžete potvrdit.

Co tedy půst je?

Znamená to i pro nás, že máme držet půst 40 dní jako Pán Ježíš nebo jiní muži či ženy z dřívějších časů, aby se děly úžasné věci? Jsem přesvědčený, že tomu tak není. Je to spíše o tom, jak k postu přistupujeme. Jaký v rozhodnutí držet půst má víra, naše touha jít Boží cestou. Zda k postu přistupujeme s pokorou a tichostí. Zda si nezaměňujeme půst biblický s půstem ze zdravotních důvodů. Také zda chceme držet půst jen 1 den nebo více dní. Modleme se za to jak dlouhý ten půst má být. Moje zkušenost je, že pro toho kdo to nikdy nezkoušel a nezažil by měl začít s 1 denním. A taky hledejme skrze modlitbu nebo rozhovor s někým blízkým pokoj v tom, že to není opravdu z nás, ale že je to nutkání od Boha. Uvědomme si hlavně to, jak velký význam půst v očích Boha má.

A jak půst držet?

Je to v prvé řadě o postoji srdce a mysli. Neznamená to, že když se rozhodneme držet půst, že dostaneme jasnou odpověď. Klidně se může stát, že nám bude připadat, že Bůh neodpovídá. Spíše to ale bude v tom, že my neslyšíme Boží hlas. Buďme připraveni na to, že Bůh může dát odpověď zcela jiným způsobem než jsme někdy slyšeli, četli zažili. Není podmínkou, aby to bylo skrze to, že nám odpoví slovy Bible. Naopak. Buďme opravdu připraveni na to, že Bůh sám si vybere způsob a na nás je opravdu být připravený, že to může být skrze sen, skrze jiného člověka a ne jen věřícího, skrze jasný hlas, který uslyšíme a pokoj, který skrze to dostaneme. Může to být i skrze čas naší modlitby, kdy na nás padne Jeho pokoj. Půst má provázet tyto kroky:

1) rozhodnout se hledat Boží vůli skrze půst.

2) předložit Bohu toto naše rozhodnutí.

3) máme li svého doprovázejícího (tzv. Vrba) sdílet i s ním toto naše rozhodnutí.

4) udělat na základě předchozích rozhodnutí a kroků, jak dlouho chceme půst držet.

5) toto opět předložit Bohu i doprovázejícímu.

6) vstoupit do postu s pokorou, ve ztišení, s otevřeným srdcem pro slyšení Božího hlasu.

7) pokud je půst delší než tři dny nebo týden být v kontaktu s provázejícím, který nás i svými modlitbami provází a podpírá.

8) ať už odpověď dostaneme či ne, neprodlužujme půst po čase, který jsme se rozhodli svévolně, abychom si rozpoznání vynutili.

9) ať odpověď dostaneme či ne, poděkujme Bohu, že jsme tento čas mohli takto prožít v přiblížení Jemu.

10) nebuďme překvapeni, když odpověď nebo řešení situace kvůli které jsme půst drželi se najednou nečekaně vyřeší i o něco později než jsme půst drželi.

Co nám půst může naopak dát?

Přinejmenším ukázat, že si dokážeme s Boží pomocí odepřít něco abychom měli času víc na hledání Boží vůle.

Dál nám to může díky tomu, že při tom prožíváme víc času s Biblí otevřít verše, které byly do té doby pro nás uzavřené a nechápali jsme je.

Může nám to dát i nové podněty a rozlyšení nové služby do které nás Bůh povolá. A to i tehdy, když se budeme postit za něco zcela jiného.

Ukáže nám to, jak velký a mocný je náš Bůh.

Dá nám to nové možnosti a odvahu hledat Boží vůli ne jen skrze rozhovory s lidmi, ne jen skrze modlitbu a čtení Božího slova.

Ukáže to i nám, jak velkou moc může půst mít, co nám může dát a co se skrze půst může stát s Božím dovolením v našem životě, ale i v životech jiných lidí.

Požehnání

Přistupme tedy směle k trůnu milosti, abychom došli milosrdenství a nalezli milost a pomoc v pravý čas.

 Žid. 4,16.



 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Velikonoční pouť 2024

Velikonoční pouť

Bohoslužba 21.7.2024